BANKSY, KIM TY DO CHOLERY JESTEŚ?!

12/02/2015
www.huffingtonpost.ca

www.huffingtonpost.ca

Nikt nie zna jego prawdziwego imienia i nazwiska, natomiast spotkamy go na murach w całej Europie, chociaż nie wiadomo czy w niej się urodził. Wołają na niego Banksy. Maluje, szpeci, a zarazem upiększa. Kim jest i co swoimi pracami prezentuje?

Podobno nazywa się Robert Banks, chociaż inni twierdzą, że Robin Gunningham, a jeszcze inni mówią na niego Robin Banksy. Podobno urodził się w Wielkiej Brytanii. Podobno jest młody i przystojny. Podobno, podobno, podobno. Czemu nie ma żadnych potwierdzonych faktów z jego życia? Banksy jest artystą, który niewiele mówi na swój temat. W zasadzie nic. Wyraża siebie poprzez sztukę uliczną, a dokładniej przez graffiti. Dla jednych największe zło, które szpeci każdy blok i pobliski śmietnik, a hasła jakie w tych miejscach czytamy to jedynie H.W.D.P. i to z błędem. Na szczęście są artyści, którzy z graffiti tworzą prawdziwą sztukę. Może być to zasługa Banksy’ego, którym inspiruje się cały świat. Dlaczego? Bo to co tworzy jest wyjątkowo piękne i oryginalne!

Co jest pewne w jego życiu?

Wiemy, że jego najwięcej prac możemy zobaczyć w Londynie, chociaż coraz więcej dochodzi informacji, że jego grafitti pojawia się w Nowym Jorku oraz w Sydney. Jest to darmowa sztuka, bo każdy spacerujący ulicami tych miast może spojrzeć na mur i zobaczyć piękno i przekaz jaki kryje się pod warstwą farby. Banksy wykorzystuje wcześniej przygotowane przez siebie szablony. Następnie odbija je farbą na murach, mostach, budynkach czy samochodach. Dzięki szablonom nie traci czasu co pozwala na bycie przez tyle lat anonimowym i niedostępnym dla organów ścigania, którzy za nim nie przepadają. Całe szczęście mieszkańcy tych miast i turyści pokochali go za pomysłowość, odwagę i sposób wyrażania siebie i swoich poglądów. W każdej jego pracy możemy odczytać ukrytą wiadomość. Artysta nie pokazuje się w mediach, nigdzie nie znajdziemy jego zdjęć lub chociażby portretu. Swoimi pracami i tajemniczością wpisał się w kulturę popularną, dzięki czemu ma już swoich naśladowców, którzy często podają się za samego artystę.

Kliknij i zobacz artykuł: Miasto jest dla ludzi

Banksy graffiti

www.independent.co.uk


Skąd pomysł na wykorzystanie szablonów?

Banksy już jako nastolatek malował sprejem wagony pociągów. W momencie gdy ktoś go zauważył i wezwał policję, ten nie zdążył uciec i schował się pod wagon, gdzie spędził kilka godzin. Tego czasu nie zmarnował. Przyglądał się numerowi seryjnemu jaki był naniesiony szablonowo na spód pociągu. Od tego czasu sam zaczął wykorzystywać ten pomysł i projektować autorskie szablony. Zazwyczaj są humorystyczne i zabawne, lecz zdarzają się również kontrowersyjne i poruszające. Przykładem jest jeden z ostatnich rysunków, który dotyczył zamachu na redakcję Charlie Hebdo w Paryżu. Dzięki niemu Banksy solidaryzuje się z poszkodowanymi.

Charlie Hebdo Banksy Paris

www.testspiel.de

Media regularnie wspominają o artyście. Są to zawsze fałszywe informacje o jego złapaniu przez policję, która wielokrotnie opublikowała zdjęcia potencjalnego Banksy’ego. Najbliższy poznania prawdy jest znany i ceniony fotograf Stephen Lazarides. Śledzi on i fotografuje jego dzieła, a następnie publikuje na specjalnie stworzonej do tego stronie internetowej www.banksy.co.uk. Chodzą plotki, że to on wymyślił fikcyjnego artystę, pod którym sam się ukrywa, jednak zawsze temu zaprzecza. Mamy nadzieję i trzymamy kciuki żeby jak najdłużej Banksy był tajemnicą, bo dzięki temu wzbudza jeszcze większe zainteresowanie. Poniżej wybraliśmy najlepsze naszym zdaniem jego prace na przestrzeni ostatnich lat.

Kliknij i zobacz również: Podziemne miasta

www.independent.co.uk

www.independent.co.uk

banksy no future

npbreakthrough.deviantart.com

banksy dreams

www.engadget.com

Banksy photo

galleryhip.com

gsek.wordpress.com

gsek.wordpress.com

bellicisme-pictures.blogspot.com

bellicisme-pictures.blogspot.com


Udostępnij na:Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter


10 comments

  1. Banksy jest wspaniały! :) Miałam okazję zobaczyć jego dzieła w Londynie… Co ciekawe istnieją szlaki Banksiego po których się chodzi i zwiedza wszystkie jego graffiti. :)

  2. To prawdziwy niezależny artysta, który przez swoje graffiti wyraża siebie oraz komentuje najważniejsze wydarzenia na świcie jak np. kryzys imigracyjny w Europie. Banksy jest artystką i to przez duże A.

Post a new comment