Läckberg – królowa skandynawskiego kryminału

01/12/2015
Camilla Läckberg w rodzinnej Fjällbace (fot. fjallbackainfo.com)

Skandynawia kryminałami stoi. Wiadomo o tym nie od dziś. Jest jednak autorka szczególna, której książki pochłonęły mnie bez reszty. Mowa o prawdziwej królowej tego gatunku – Camilli Läckberg i jej sadze o morderstwach we Fjällbace. Jeżeli nie znacie jej twórczości, to szybko powinniście nadrobić te zaległości.

Akcja sagi dzieje się na szwedzkiej prowincji w spokojnej Fjällbace. Niewielkie, malowniczo położone miasteczko jest popularnym letnim kurortem wypoczynkowym. Poza okresem wakacji tworzy je zamknięta społeczność, gdzie każdy się dobrze zna. Co jakiś czas jednak sielankowe życie przerywają okropne zbrodnie. Wielokrotnie do rozwiązania spraw przyczynia się Erika Falck pisarka kryminałów, która współpracuje z lokalnym policjantem Patrikiem Hedströmem z komisariatu w Tanumshede.

lackberg2

Saga o morderstwach w Fjällbace (fot. czarnaowca.pl)

Do tej pory powieści kryminalne kojarzyły mi się jedynie z książkami, w których ktoś ginie a celem bohatera, oraz nas samych, jest tylko i wyłącznie dowiedzieć się, kto stoi za tym morderstwem. Nie inaczej jest w sadze Szwedki. Najważniejszy wciąż pozostaje wątek zabójstwa i dochodzenia prawdy przez Patrika i jego partnerów z komisariatu. Jednakże fabuła w genialny sposób porusza jednocześnie życie codzienne postaci, których sylwetki przewijają się na łamach powieści. W ciekawy sposób autorce udało się przedstawić współczesne społeczeństwo z małego miasteczka w Szwecji. Ich losy oraz problemy idealnie przeplatają historię śledztwa. Dzięki temu możemy zgłębić zwyczaje i tradycje Szwedów. Dodatkowo dodaje to powieści elementu obyczaju, który jest świetnym uzupełnieniem dla lektury. Kolejnym zabiegiem charakterystycznym dla pióra Läckberg jest stosowanie regularnej retrospekcji. Autorka przenosi nas niekiedy nawet o 200 lat wstecz. Bardzo często w ten czasem nieco zamglony sposób przybliża czytelnika do rozwiązania sprawy. Zaskakujące jest, jak zdarzenia, które miały miejsce w przeszłości, mają wpływ na teraźniejsze życie mieszkańców Fjällbaki.

Zobacz też: Recenzja płyty Adele – 25

Obecnie saga kryminalna Camilli Läckberg liczy dziewięć części i wszystkie z nich doczekały się polskiego wydania. W Polsce za dystrybucję serii odpowiada Wydawnictwo Czarna Owca. W Szwecji na fali popularności powieści powstał serial telewizyjny, którego bohaterami są Erika i Patrik pt. Morderstwa we Fjällbace, zaś pierwsze części serii doczekały się ekranizacji filmowych.

Dowodem na fenomen tej książki niech będzie fakt, że w ciągu jednego miesiąca przeczytałem aż trzy książki spod pióra Szwedki. Dla wielu może wydawać się to mało, ale wcześniej czytałem bardzo rzadko. Zawsze wydawało mi się, że nie mam na to czasu. Przeczytanie jednej/dwóch książek w roku wydawało się sukcesem. Jakże się myliłem! Kryminały te czytam wszędzie: w pociągu, tramwaju, wannie, przy i po obiedzie. Chyba nikt nie jest w stanie oderwać mnie od lektury. Jak tylko skończę serię, biorę się za serial i filmy. :-)

– Krzysiek

Udostępnij na:Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter


8 comments

  1. Jej książki są świetne. Przeczytałem całą serię i chętnie w wolnych chwilach po nie wracam. Dobrze, że autorka cały czas pisze coś nowego. Szczerze polecam sięgnąć po jej książki.

  2. Oprócz filmu jest serial na podstawie jej książek. Jest chyba rownież autorem scenariuszy :)

Post a new comment