Co to jest blogosfera?

25/01/2018

Chyba każdy z nas słyszał już to słowo – blogosfera, niemniej jednak nie każdy z nas dokładnie wie, do czego się ono odnosi, a także jakie ma zastosowanie. Zatem, czym dokładnie jest blogosfera?

Blogosfera, po angielsku blogosphere, jest dość szerokim terminem stosowanym do określania blogów internetowych pojmowanych społeczność. Wiele z tych blogów ma powiązania pomiędzy sobą, ponieważ autorzy czytają się nawzajem, zostawiają odnośniki, dlatego możemy mówić również o blogosferze jako o sieci społecznej.

Po raz pierwszy termin ten został zastosowany przez Brada L. Grahama w 1999 roku. Było to określenie związane ze słowem „logosfera”, które oznacza świat słów czy dyskusji. Obecnie blogosfera to już powszechnie używane słowo, które używane jest zarówno przez samych blogerów, jak również przez badaczy oraz firmy zajmujące się wykorzystaniem blogosfery dla celów marketingowych.

Zatem według definicji blogi to metoda publikacji treści w internecie, natomiast blogosfera jest postrzegana raczej jako zjawisko społeczne. Z tego też względu może być używana jako podstawa do badań socjologicznych.

Blogosfera jako sieć społeczna tworzona jest z wykorzystaniem różnego rodzaju narzędzi, z których korzystają zarówno autorzy blogów, jak i ich czytelnicy. Zaliczają się do nich między innymi praktyczne listy blogów (blogroll) umieszczane na blogach, agregaty, czyli serwisy skupiające informacje z blogów. Warto też wspomnieć o narzędziu trackback, które pozwala na łatwiejsze cytowanie w blogosferze.

Dzisiaj blogerzy na całym świecie nie są już tylko i wyłącznie znani w sieci – wielu z nich uzyskało sławę także w innych mediach poza internetem. Możemy zobaczyć ich w programach w telewizji, posłuchać w radiu, czytać ich artykuły czy wywiady z nimi.

Tutaj pojawia się też kwestia kreowania wpływu na odbiorców – mowa o tak zwanych influencerach, czyli osobach, które przez swoją popularność i sławę mogą również prowadzić skuteczniejsze kampanie marketingowe dla reklamodawców.

Zatem blogosfera to ogromna sieć blogów – cała społeczność, do której każdy z nas ma dostęp zarówno jako czytelnik, jak i autor!

Udostępnij na:Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter


1 comment

Post a new comment