Co zrobimy z galeriami handlowymi za XX lat?

12/02/2015
Highland Campus (fot. austincc.edu)

Zastanawialiście się kiedykolwiek, co zrobimy z olbrzymi budynkami po galeriach handlowych? Współczesny świat nieuchronnie zmierza w kierunku, kiedy wszystkie zakupy będziemy robić w Internecie. Już teraz powstaje coraz mniej sklepów z muzyką czy księgarni. Po prostu bardziej opłacalny jest zakup tych przedmiotów online.

Pewnie teraz pomyśleliście o sklepach odzieżowych – nic nie zastąpi przecież możliwość przymierzenia i dotknięcia ubrania osobiście. Jeszcze nie tak dawno myślałem podobnie. Teraz jednak sami przyłapaliśmy się, że coraz częściej kupujemy ubrania przez Internet. Bezpłatna dostawa, dostępność wszystkich rozmiarów i bardzo często niższa cena niż w sklepie stacjonarnym – to przemawia na korzyść zakupów online.

Jeśli zatem przestanie mieć sens otwieranie sklepów z ubraniami, książkami, muzyką, to co będziemy lokować w galeriach handlowych? Przecież nie restauracje czy kawiarnie… Ich miejsce jest na świeżym powietrzu, na bulwarach przy urokliwych uliczkach.

W poszukiwaniu inspiracji znaleźliśmy tylko jeden przykład przekształcenia byłego centrum handlowego. Niestety najwięcej odpowiedzi wujka google’a odsyłało mnie do stron poświęconych rewitalizacji (sic!#1) byłych terenów o różnym przeznaczeniu w centra handlowe (sic!#2). Pamiętajmy jednak, że budowa centrum handlowego to nie rewitalizacja…

Oczywiście pionierami tego trendu zostali Amerykanie. Zbudowane w Austin, Texas w 1978 roku Highland Mall należy do najpopularniejszych „wymierających centrów handlowych” na świecie. Dlatego w 2013 roku zdecydowano, że zostanie ono przekształcone w nowoczesny obiekt, w którym znajdzie się Highland Campus – centrum innowacyjności, kształcenia oraz szeroko pojmowanego community engagement. W ten sposób Amerykanie chcą wspierać dostęp do wyższej edukacji oraz kształcić specjalistów dla lokalnych przedsiębiorstw.

Highland Mall (fot. labelscar.com)

Highland Mall (fot. labelscar.com)

Highland Mall (fot. labelscar.com)

Highland Mall (fot. labelscar.com)

Highland Campus (fot. austincc.edu)

Highland Campus (fot. austincc.edu)

Highland Campus (fot. austincc.edu)

Highland Campus (fot. austincc.edu)

 

 

 

 

 

 

Amerykański sen jest oczywiście piękny, ale obecnie powstaje wiele samodzielnych inwestycji o podobnym charakterze do Highland Campus. Pytanie: czy za XX lat będą potrzebne kolejne? Czy może będziemy zmuszeni szukać innych rozwiązań, jeśli tak to jakich?

Zobacz również: Od kiedy centra handlowe stały się galeriami?

Udostępnij na:Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter


Post a new comment