DIY jest coraz bardziej popularne

30/08/2017

DIY- Do It Yourself, inaczej nazywane „Zrób to sam”, jest coraz popularniejszym działaniem. Jak grzyby po deszczu powstają blogi poświęcone tej tematyce, i niemal w każdej gazecie znajdziemy dział majsterkowicza. Tymczasem DIY znane jest od dawna.

Popularne było szczególnie w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, kiedy to zmiany ekonomiczne i społeczne niemal wymusiły ubcykling i recykling. Dzięki nim bezużyteczne, o słabej jakości czy zepsute produkty zyskiwały nowe życie, przydatność i wyjątkowość. Obecnie, dzięki DIY powstają rzeczy o wysokiej jakości, dostosowane do osobistych wymagań oraz ocierające się o design, szczególnie w tematyce wnętrzarskiej. Wszystkim znane są bowiem siedziska z beczek czy opon samochodowych, meble z palet czy tratwy z butelek PET.

Narodziny polskiego DIY

„Zrób to sam” nie jest dla nas nowością. Domowe majsterkowanie zawsze było cenione, szczególnie w czasach ogólnego niedostatku. Gwiazdą tych działań był niewątpliwie Adam Słodowy- prekursor polskiego DIY, który przez 24 lata, w latach 1959-1983, na antenie, prowadził swój autorki program. Popularyzował wprowadzanie nauki w codzienne życie, uczył, jak wykorzystać popularne materiały do stworzenia czegoś niebanalnego i…wówczas trudno dostępnego na rynku.

Światowej sławy prekursorem DIY był Arvin Gupta. Mawiał, że „Najlepszą rzeczą, jaką dziecko może zrobić z zabawką, to ją zepsuć!”. Uczył dzieci przez zabawę. Pomagał im tworzyć wyjątkowe dzieła, zrobione bardzo małym kosztem, a więc dostępne dla każdego. Używał gazet, słomek czy dętki rowerowej. Obecnie pracuje w agencji rządowej.

DIY znane jest zatem od lat. Bywało różnie nazywane, ale zawsze polegało na tworzeniu „czegoś z niczego”. Było to szczególnie pożądane w latach kryzysu, ale i dziś zyskuje na popularności.

Co da ci DIY?

DIY to tworzenie, to zamienianie rzeczy bezużytecznych w wyjątkowe, niepowtarzalne, wysokiej jakości, oraz sposób dostosowania otoczenia do własnych potrzeb. Początkowo praktykowały to ruchy młodzieżowe, takie jak hippy czy punk. Obecnie całe rzesze osób zajmują się rękodziełem, upcyklingiem, recyklingiem i tworzeniem w zasadach home made. DIY daje nam jednak coś więcej, niż możliwości odkrywania własnych umiejętności i przetwarzanie./p>

Dzięki DIY możesz być modny

Zalewa nas tania chińszczyzna, a jednocześnie dostępne są wysokiej jakości, designerskie przedmioty, których, niestety, cena może zszokować niejednego. Dzięki własnoręcznym przeróbkom możemy jednak uzyskać modne akcesoria, ubrania, dodatki do wystroju wnętrz. Wystarczy, z materiałów ogólnodostępnych i tanich, próbować zrobić rzeczy podobne, a jednocześnie znacznie tańsze niż oryginał

DIY jest lekiem na nudę

Dzięki własnym działaniom można zerwać z wszędobylską, modną szarzyzną czy bielą. Własnoręcznie można kreować swoje otoczenie w najróżniejszych barwach, z wykorzystaniem niebanalnych, zwracających uwagę akcesoriów, których nie zobaczy się w sieciówce czy na łamach popularnego magazynu wnętrzarskiego. DIY jest lekiem na nudę. Pozwala wyróżnić się, pokazać swoje podejście do życia, własną indywidualność, smak i gust. Rękodzieło urozmaica, dodaje koloryty.

DIY na przekór pustemu portfelowi

Od samego początku ruchu „Zrób to sam”, ludzie tworzyli wartościowe rzeczy z tanich materiałów. Nadal jest to szczególnie ważne w sferze oszczędności. To niezaprzeczalna zaleta DIY.

„Zrób to sam” wyzwala w każdym kreatywność

Kreatywność jest szczególnie ważna dla dzieci. Ich prawidłowy rozwój wymaga nadzwyczajnych środków, również myślenia strategicznego, prób tworzenia i pracy z wyobraźnią. DIY wpływa na spostrzegawczość, zdolności motoryczne. Wzmacnia koncentrację, uczy cierpliwości i doskonalenia umiejętności oraz ćwiczy kreatywność. Ogólnie rozwija, wzmacnia poczucie własnej wartości oraz uczy, że każdy problem można pokonać. DIY dla dzieci to niesamowita lekcja cierpliwości. Nie można jednak ukrywać, że również dla dorosłych DIY jest bardzo ważne dla, chociażby, zachowania równowagi między stresującą pracą a rozluźniającym tworzeniem. Dział stworzony z myślą o majsterkowiczach to miejsce, do którego zachęcamy. Porady w nim zamieszczane niejedną osobę skłonią do własnych prób twórczych. Taką mamy nadzieję.

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała Hurtownia Tapicerska Akces ze Strażowa w woj. podkarpackim.

 

Udostępnij na:Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter


Post a new comment