Jak tanio zwiedzić Paryż?

16/10/2014
Luwr (fot. Krzysztof Stefaniak)

Z każdej podróży wracamy bogatsi o nowe doświadczenia. Nie jest inaczej w przypadku naszego ostatniego wypadu do Paryża. Postanowiliśmy zebrać je w jednym miejscu i podzielić się nimi z Wami. Jeżeli w najbliższym czasie wybieracie się do stolicy mody bądź planujecie taki wypad, ten wpis jest właśnie dla Was!

Zacznijmy od przygotowań, jakie musimy poczynić już w kraju nad Wisłą. Bilety lotnicze większość Was kupi zapewne za pośrednictwem tanich linii. Jest to całkiem normalna sprawa i na pewno nie będziemy Was do tego zniechęcać. Należy jednak pamiętać, że nawet jeśli tanio kupimy bilety na sam przelot, to jego koszt i tak jeszcze znacząco wzrośnie. Najważniejsza kwestia to lotnisko, bowiem Wizzair i Ryanair nie latają z Polski do Paryża. Niech Was nie zmyli nazwa lotniska w Beauvais, które jest miasteczkiem oddalonym o prawie 90km od stolicy Francji. Na dodatek nie ma bezpośredniego połączenia kolejowego między lotniskiem a stolicą. Pozostaje nam dojazd specjalnym autokarem, którego koszt w dwie strony to około 135 zł.

Nie kupujcie biletów do najważniejszych atrakcji turystycznych przez Internet. Do większości z nich dostaniesz się za darmo, nie stojąc w olbrzymiej kolejce:

Wieża Eiffela – kolejka do kasy biletowej ustawia się jedynie do wejść, które prowadzą na kolejne tarasy wieży windami. Jeżeli czujesz się na siłach, możesz dostać się na 1. i 2. taras schodami. Dzięki temu w kolejce po bilety stoisz około 1 minutę, zaś na sam szczyt i tak wjedziesz windą, bo po prostu nie ma tam innej drogi. Jeżeli masz maksymalnie 24 lata, koniecznie o tym wspomnij podczas zakupu biletów – zapłacisz za wejście tylko 10 euro.

Łuk Triumfalny – każdy obywatel Unii Europejskiej do 26. roku życia uprawniony jest do bezpłatnego wejścia. Należy jednak ustawić się w kolejce do kasy biletowej w celu wylegitymowania oraz odebrania darmowej wejściówki.

Luwr – każdy obywatel Unii Europejskiej poniżej 25. roku życia może zwiedzać muzeum za darmo. Nie musicie odbierać wejściówki. Po prostu idziecie do bramek wejściowych i pokazujecie ochronie dokument potwierdzający obywatelstwo i wiek.

Kliknij teraz i zobacz: Jak tanio nocować zagranicą? Rozdajemy kupony

Transport publiczny w Paryżu jest stosunkowo drogi. Udało nam się jednak znaleźć na to sposób. W sobotę i niedzielę polecamy wyposażyć się w bilet jenues, który uprawnia do nieograniczonej liczby podróży pomiędzy strefami 1-3 i kosztuje zaledwie 3,75 euro. Pamiętać należy, że przysługuje on jedynie do 26. roku życia i należy skasować oddzielny bilet na sobotę jak i na niedzielę. W tygodniu opłaca się podróżować na biletach jednorazowych, które kupując w karnecie (10 sztuk) kosztują 13,70 euro. Przez przypadek odkryliśmy, że można podróżować na nich w dwie strony (w drodze powrotnej można otworzyć bramki użytym wcześniej rano biletem). Jednak podczas kontroli biletów zapewne można spodziewać się za to mandatu – dlatego robicie to na własną odpowiedzialność. ;-)

surfblog_paris_4

Paryż z Wieży Eiffela (fot. Krzysztof Stefaniak)

Jeżeli zgłodnieliście, to koniecznie odwiedźcie sieciówkę Broiche, w której za około 7 euro (8,5 euro w centrum) kupicie zestaw śniadaniowy. Zestaw taki składa się z: kanapki (duża bagietka z różnymi dodatkami do wyboru – osobiście polecamy tuńczyka), napój (do wyboru gazowane i niegazowane) oraz deser (lekkie jogurty oraz przepyszne tartaletki). Warto również spróbować deseru w piekarniach Paul.

Zobacz teraz: 5 grzechów czeskiej Pragi

Jeśli macie jakieś pytania lub uwagi, to koniecznie piszcie w komentarzach. Chętnie rozwiejemy Wasze wątpliwości.

Udostępnij na:Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter


11 comments

  1. Jeśli chodzi o Luwr to również są bezpłatne wejścia (dla wszystkich!) w pierwszą niedzielę miesiąca (obowiązuje od października do marca). Nie ma co się przerażać kolejkami, bo wszystko bardzo sprawnie idzie. Darmowe wejście dotyczy tylko stałych wystaw, ale nawet zwiedzenie stałych wystaw zajęło mi jakieś 7h a i tak wszystkiego nie udało mi się zobaczyć ;) Polecam również piękny, stary cmentarz Pere- Lachaise, gdzie między innymi można odwiedzić grób Chopina, Piaf, Wilde’a czy Morrisona. Wejście za darmo i bardzo mili strażnicy, którzy mimo że nie mówią po angielsku to są bardzo pomocni i nawet podwiozą na drugi koniec cmentarza ;)

  2. Paryż jest pięknym miastem lecz jednak trochę drogi… artykuł przydatny, warto pamiętać o tych wskazówkach, można trochę zaoszczędzić kasy i nie wydawać jej na marne. ;)

  3. W prosty sposób – pieszo :-) i jedząc u lokalsów. Jak bylam pierwszy raz w Paryżu z biurem Alfa Tour, to wszystko było zorganizowane i nie zwracałam uwagi na to. Teraz jak jeżdżę to już jem na mieście, ale u lokalnych dostawców, na targach i spaceruję, ile sił mi starczy. :))

  4. jeśli nie do Beauvais to jakie lotnisko wybrać by wylądować jak najblizej tych wszystkich atrakcji?

Post a new comment