Jarek Wist – Na swojej skórze [recenzja nowej płyty]

31/05/2015
Jarek Wist / materiały prasowe

Jarek Wist / materiały prasowe

W sklepach muzycznych znajdziemy nowy album Jarka Wista Na swojej skórze. Do tej pory artysta słynął ze swojej swingowej strony. Teraz pokazuje drugą twarz, którą jest pop. Jak się w nim odnajduje? My to sprawdziliśmy! Zobaczcie naszą recenzję płyty.

Jarek Wist swoją karierę muzyczną rozpoczął od zwycięstwa w popularnym programie Szansa na sukces. W swoim dorobku ma już dwa studyjne albumy. Pierwszy z nich to Swinging with Sinatra (2013), który podbił listy sprzedaży Empiku, szybko stając się bestsellerem. Następnie wydał krążek o nazwie Jest zapisane (2014) inspirowany muzyką z lat 50. i 60. oraz pięknymi Włochami. Teraz pokazuje światu swoje najmłodsze dziecko, jakim jest płyta Na swojej skórze. To zabawa Wista z nowymi dla niego dźwiękami. Mieszanka popu z elementami elektroniki. Wszystko dopełnione dobrymi tekstami.

Płytę otwiera, promujący singiel Jak mam zapomnieć. Jest to utwór utrzymany w klimacie współczesnej muzyki popularnej, w której, jak się okazuje, Jarek Wist świetnie się sprawdza. Bardzo radiowa kompozycja, która przyciąga uwagę słuchacza. Ciekawie brzmią wykorzystane w bridge’u  bębny, które wprowadzają nas do finału piosenki. Natomiast teledysk, ściśle odzwierciedla jej tekst. Wystąpiła w nim obok Wista, piękna i utalentowana aktorka młodego pokolenia – Klaudia Halejcio. Zobaczcie efekty tej współpracy!

Po tytułowym singlu warto wspomnieć o Nie ratuj mnie. Muzyka w tym utworze znacząco odbiega od całości. Jest rytmiczna, spójna i podąża za panującą modą. Wpisuje się w kanon, jaki promują młodzi muzycy na naszym rynku jak np. zespół The Dumplings. Spodobał nam się również kawałek Nie bój się. Najbardziej dynamiczny z całej płyty. Energii dodają mocno zaakcentowane chórki. Jest to propozycja, którą śmiało mogłoby wykonywać kilku najpopularniejszych wokalistów w kraju. Utworem Biegnę Jarek Wist udowadnia, że równie ważne co muzyka, są dla niego słowa. Tekst do tej nastrojowej ballady napisała utalentowana Paulina Przybysz, znana przede wszystkim z czasów działalności zespołu Sistars. Połączenie Przybysz i Wista jest mocnym punktem na płycie, który podnosi jej wartość artystyczną. Szkoda, że wokalistka nie wystąpiła gościnnie użyczając swojego głosu. Po tak dobrej współpracy, mamy nadzieję, że wkrótce ponownie połączą siły. Warto zwrócić uwagę na Notte, w którym z powodzeniem wykorzystano efekt zapętlania wokali. Płytę zamyka numer Jesteś tam, będący jedną z najlepszych propozycji z całego krążka. Łagodny pop z delikatnym wokalem łamią elektroniczne wstawki, sprawiając że utwór skierowany jest głównie do młodego odbiorcy. Z pewnością sprawdzi się on na koncertach, gdzie fani razem z Wistem będą mogli głośno śpiewać refren.

Zobaczcie również wywiad z Kasią Klimczyk „LASS. MADE IN POLAND”.

Czytając listę piosenek na płycie Wista, ma się wrażenie, że piosenkarz próbuje definitywnie zakończyć pewny etap w swoim życiu związany z miłością. Cierpi i chce zapomnieć. Z trudem znajduje w sobie siłę, lecz nagle budzi się w nim tęsknota za tym, co już nie wróci. Wspomina jak mu było dobrze i beztrosko. Jednak wie, że nie może dłużej żyć wspomnieniami, dlatego wstaje i biegnie dalej.

Lista piosenek

01.   Jak mam zapomnieć 08. Falująca
02.   Nie ratuj mnie 09. Mgła
03.   Nie bój się 10. Biegnę
04.   Tak mi ciebie brak 11. Wystarczy tylko
05.   Otuleni sobą 12. A ty teraz
06.   Notte 13. Tra sogno e realtà
07.   Zakręceni 14. Jesteś tam

Odbiegającym od całości materiału jest jedyny obcojęzyczny utwór jaki wykonuje Wist. Piosenka nazywa się Tra sogno e realtà i została wykonana w języku włoskim. W tłumaczeniu na polski tytuł oznacza „Między snem a rzeczywistością”.

Jarek Wist nagrał lekką popową płytę, która sprawdzi się podczas wakacyjnych spotkań z przyjaciółmi oraz podróży. Bawi się nowymi dla siebie dźwiękami i chce przebić się do młodszej publiczności. Ciekawi nas, jak odbiorą wydawnictwo duże grono fanów, których zdobył za czasów piosenek Sinatry. Czy poznają tego samego Wista, co jeszcze nie tak dawno występował na wielkich scenach w garniturze? Z każdą kolejną płytą, artysta pokazuje nowe oblicze. Teraz zdjął garnitur na rzecz skórzanej kurtki i wydobywa z siebie skrywaną energię.

Chcesz być z nami na bieżąco? Dołącz do nas na facebooku i instagramie.

~ Mateusz i Krzysiek

Udostępnij na:Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter


10 comments

  1. Nową płytę Jarka Wista cechuje przede wszystkim NUDA. Wszystkie piosenki są do siebie bliźniaczo podobne, smętne, banalne tekstowo i denne muzycznie. Nie odbieram mu zdolności wokalnych, ale tekściarz i kompozytor z niego żaden.

Post a new comment