Jedziesz na wczasy? Przygotuj auto do trasy!

18/07/2017

Wyjazd na urlop to często gorączkowe przygotowania, a w ferworze przygotowań można zapomnieć o tym najważniejszym, czyli o przygotowaniu auta do dłużej drogi. I trzeba tu pamiętać, że to nie tylko o skontrolowaniu sprawności auta, ale też o planowaniu podróży i jej umileniu. Podpowiadamy i przypominamy o wszystkich drobiazgach niezbędnych w podróży.

Przede wszystkim sprawdź samochód. Skontroluj ciśnienie w oponach, stan koła zapasowego, poziom płynu hamulcowego, wspomagania i do spryskiwaczy. Niby drobiazgi, ale ważne i mogące być przyczyną stresu w trasie. Pamiętaj, jedziesz z dziećmi i bliskimi ci osobami, a sytuacja, w której ty i oni będziecie stać na poboczu w oczekiwaniu na pomoc drogową nie będzie przyjemna i spokojna, a wręcz przeciwnie.

Sprawnym autem zajdziesz dalej  i zdecydowanie bezpieczniej dotrzesz do celu.

Przy dużym przebiegu sprawdź poziom oleju silnikowego, dolej go lub wymień, jeśli już zbliża się termin wymiany. W oponach skontroluj głębokość bieżnika i ciśnienie. Niedobrze jest wówczas, gdy bieżnik ma mniej niż 3 mm głębokości. Na zużycie paliwa wpłynie filtr powietrza, który należy wymieniać co 15 tysięcy kilometrów. Możesz również na stacji diagnostycznej sprawdzić stan amortyzatorów.

Podróż zamieni się w koszmar, jeśli nie będziesz mieć w aucie sprawnej wentylacji i klimatyzacji. Sprawdź więc filtr kabinowy i stan klimatyzacji. Możesz ją odgrzybić. Pamiętaj, aby korzystać z niej umiejętnie, włączaj ją dopiero po przewietrzeniu auta, a nie w rozgrzanym przez słońce aucie, dzięki temu ograniczysz zużycie paliwa.

Sprawdź, czy wszystkie dokumenty auta są aktualne, czy nie kończy się lada moment przegląd  i ubezpieczenie.

Nie zapomnij zapakować i sprawdzić stanu apteczki pierwszej pomocy, gaśnicy,linki holowniczej, trójkąta ostrzegawczego i kamizelki odblaskowej. Sprawdź, czy w aucie znajduje się działający podnośnik i komplet kluczy. Możesz również wrzucić do bagażnika komplet zapasowych bezpieczników, żarówek i płyn do spryskiwaczy. W nocy, po deszczu może okazać się bezcenną zawartością samochodu.

mapa

Rzeczy przydatne w trasie czyli mapy samochodowe.

W czasach łatwo dostępnych map GPS, nawigacji satelitarnej i map Google wydawałoby  się mogło, że atlas czy mapa samochodowa jest zupełnie zbędna. Niby tak, ale często przydatna. Bo się niebo zachmurzyło, uciekł sygnał. Czasem mapa lub atlas przydają się do skorygowania wyznaczonej trasy. Czytanie mapy to również świetna zabawa z dziećmi, które mogą bawić się z kierowcą w nawigatora wycieczki. A że czasem pokierują na manowce? Przecież to urlop właśnie!

Tuż przed wyjazdem do auta zapakuj z wierzchu koc, poduszkę,  butelkę z wodą lub więcej, może przydać się termos kawą, smakołyki i kanapki, oraz przekąski. Zawsze pod ręką przydają się owoce. Dla dzieci przyszykuj nie tylko smartfony i tablety, ale gry, w które można grać podczas podróży, na przykład w słowa, państwa czy miasta, wszelkiego rodzaju zgadywanki. Możesz też przygotować pendrive z ulubioną muzyką dzieci i swoją. Zestaw gier umożliwi przełamanie nudy w podróży, mimo, że większość dzieci w czasie trasy po prostu słodko śpi. Jednak w dalekiej trasie nawet największe śpiochy znudzą się spaniem i będą potrzebowały odrobiny chodziarz rozrywki i uwagi ze strony rodziców.

Przygotuj plan trasy.

Zaplanuj miejsca odpoczynku, punkty warte zobaczenia. Unikniesz zmęczenia i stresu, towarzyszącego obawom, że człowiek się zgubi gdzieś na drodze. Planując trasę, możesz kierować się głównymi drogami, z dobrym oznakowaniem, stacjami benzynowymi i parkingami, gdzie można coś zjeść lub odpocząć. Z drugiej strony, możesz wybrać bardziej malownicze drogi i zabawę w nawigatora z dziećmi.

Podróż to nie tylko dojazd do miejsca docelowego, a potem powrót. Może być w końcu częścią urlopu, okazją, by spędzić z rodziną czas we własnym tylko gronie, bez nerwów, bez krzyków, za to ze śmiechem i przy dobrej zabawie.

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez pomoc drogową AUTO-HOL z Warszawy Grzegorza Glińskiego oferującą całodobową auto pomoc na terenie Warszawy.
Udostępnij na:Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter


Post a new comment