Konkursy filmowe – czy to dobra droga do sukcesu w branży?

30/01/2017

Każdy z nas lubi być nagradzany za swój wysiłek. Fakt ten jest jednocześnie miłym gestem i napawa nas dumą, zwłaszcza jeśli wysiłek, jaki włożyliśmy w przygotowanie zgłoszenia został doceniony, czy nawet wyróżniony pierwszym miejscem i najbardziej wartościowymi nagrodami. Zwycięzcą chce być każdy.

Jedni próbują osiągnąć tę pozycję poprzez pokazanie swojej kreatywności, inni wolą formułę loterii, gdzie każdy ma teoretycznie równe szansę, gdyż nagroda przyznawana jest na zasadzie losowania spośród puli zgłoszeń (np. przesłanych imiennie kodów konkursowych, przepisanych z opakowań po konkretnym produkcie). Do tej pierwszej grupy zaliczają się między innymi pasjonaci kinematografii oraz organizowane dla nich konkursy związane z którąś z części składowych filmu.

Co może być przedmiotem konkursu filmowego?

Stworzenie dobrego filmu, który trafi w gusta określonego widza, to nie lada sztuka. Może dlatego festiwale filmowe nie nagradzają jedynie najlepszego filmu, ale również doceniają fabułę, grę aktorską, montaż i wiele innych detali, nad którymi zazwyczaj nie czynimy głębszych dywagacji podczas seansu. To jednak właśnie takie szczegóły mogą stać się doskonałym pretekstem do zorganizowania konkursu, gdyż tego typu inicjatywy związane z kinem lubią poszukiwać najlepszych, amatorskich twórców, którzy w kreatywny i intuicyjnie profesjonalny sposób potrafią stworzyć:
– krótkometrażowe filmy lub produkcje animowane,
– filmy każdego gatunku,
– scenariusz filmowy,
– recenzję filmową,
– kostiumy filmowe.

Najważniejsze profity z uczestnictwa

Korzyści z wysłania swojego zgłoszenia do konkursu filmowego potrafią być naprawdę spore. Większość z amatorskich twórców nie zdaje sobie sprawy, że decyzja o uczestnictwie w takiej inicjatywie i zajęcie jednego z nagradzanych miejsc to nagrody, które mogły by pozwolić takiej osobie na znaczny krok do przodu w rozwoju swojej pasji. Najczęściej są to spore kwoty pieniężne, rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Czasem towarzyszy im również statuetka, a zdecydowanie najrzadziej możliwość przejścia do kolejnego etapu jakiegoś festiwalu – np. międzynarodowego. Innymi kardynalnymi korzyściami są tu oczywiście również:
– satysfakcja ze stworzenia materiału i uznania jury (oraz innych osób, które go obejrzą),
– rozwijanie własnych umiejętności (budowania kadru, montażu itp.)
– możliwość odpowiedzenia na różne tematu i tym samym określenia, jaki rodzaj kinematografii oraz zajęcia z nią związanego, leży nam najbardziej, a jaki w ogóle nie pasuje do naszych talentów,
– konfrontacja swoich umiejętności i kreatywności z innymi uczestnikami.

Mniej oczywiste, ale wciąż ważne

Zapewne nie zdziwi nikogo fakt, że prestiż konkursu zależy przede wszystkim od jego zasięgu. Co innego więc niepozorna rywalizacja w lokalnym domu kultury (tak, takie miejsca wciąż istnieją), a co innego udział w ogólnopolskim festiwalu, który może zakończyć się dla laureata przejściem do etapu międzynarodowego itp. Korzyści z tego faktu nie są może tak oczywiste, ale istnieją, dlatego warto o nich wspomnieć:
– budowanie nazwiska (niektóre nagrody stanowią krok do zainteresowania nasza osobą branży filmowej),
– poznajemy nowe osoby np. podczas rozdania nagród (gratka dla chcących wsiąknąć na stałe w ten świat).

Za cenne informacje dziękujemy portalowi Polskie-Kino.eu.

Udostępnij na:Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter


Post a new comment