Najpiękniejsze jarmarki świąteczne w Europie

09/12/2015

jarmarki

Zapach grzańca, tradycyjne świąteczne potrawy oraz kolorowe i rozświetlone kramiki z rękodziełami. Europę chyba już na dobre pochłonęło szaleństwo bożonarodzeniowych jarmarków. Zastanawiacie się, do którego miasta pojechać, żeby poczuć niezapomniany klimat zbliżających się świąt? Przed Wami ranking najpiękniejszych jarmarków świątecznych w Europie.

Jarmarki stały się nieodłącznym elementem europejskiej tradycji. Co roku przyciągają coraz większą liczbę odwiedzających z całego świata. Świąteczne kiermasze, trwające najczęściej przez cały grudzień, to nie tylko okazja, żeby spróbować tych wszystkich lokalnych smakołyków. To również szansa na poznanie bożonarodzeniowych tradycji na świecie oraz kupienia unikalnych i miejscowych ozdób.

1. Frankfurt, Niemcy.

Frankfurt (fot. lholliemckee.wordpress.com)

Jarmark we Frankfurcie to najstarszy kiermasz bożonarodzeniowy. Jego początki sięgają 1393 roku. Odbywa się co roku na placu Römerberg, Paulsplatz i na nabrzeżu Menu, gdzie czeka na nas ponad 200 straganów. Koniecznie należy skosztować lokalnego grzanego wina i wypieków. Dodatkową atrakcją będą liczne koncerty i hejnał z kościoła św. Mikołaja. Nie może również zabraknąć ogromnej 30-metrowej choinki.

2. Drezno, Niemcy.

Drezno (fot. dresden-weihnachten.info)

Historia jarmarku w Dreźnie sięga 1434 roku. Od tamtej pory kiermasz przyciąga co roku 2 mln odwiedzających, na których czeka ponad 250 straganów. Zgodnie z tradycją w samym centrum rynku stoi spora choinka, która pochodzi z okolicznych lasów. Nie lada atrakcją jest duży drewniany zamek, który służy za ogromny kalendarz adwentowy. Warto spróbować tradycyjnej strucli (niem. striezel), od której pochodzi nazwa kiermaszu – Striezelmarkt. Dodatkowo odbywają się tutaj liczne pokazy teatralne o tematyce świątecznej i koncerty.

3. Wiedeń, Austria.

vienna_marekt

Wiedeń (fot. travelzoo.com)

Wiedeński plac Rathausplatz w okresie adwentu zamienia się w wielki kiermasz świąteczny. Jego cechą charakterystyczną są miliony światełek zużyte na ozdobienie całego Wiednia. Znajdziemy tutaj prawie 150 straganów z ręcznie robionymi ozdobami, tradycyjnymi łakociami oraz austriackim winem. Prawdziwą furorę wśród najmłodszych robi karuzela oraz mała kolejka. W oknach ratusza miejskiego co roku zamieszczany jest spory kalendarz adwentowy. Codziennie odsłaniane jest jedno okno. Całkiem niedaleko na Graben lokalni sklepikarze fundują ogromny wieniec adwentowy.

4. Praga, Czechy.

prague-market

Praga (fot. blog.alpharooms.com)

Jarmark bożonarodzeniowy w Pradze odbywa się corocznie na Rynku Starego Miasta. Na stoiskach znajdziemy ozdoby, drewniane zabawki, miody pitne oraz mnóstwo przysmaków czeskiej kuchni. Oprócz tego odbywają się tutaj liczne koncerty i inne wydarzenia kulturalne. Jeżeli będziecie tutaj to koniecznie spróbujcie tradycyjnych cukrovi czyli małych, słodkich ciasteczek. Nie zabranie tutaj również grzanego wina, pieczonej szynki czy piw z regionalnych browarów.

Kliknij i zobacz naszą podróż do Czech i 5 grzechów Pragi.

5. Warszawa, Polska.

Warszawa (fot. poland.travel)

W naszym zestawieniu nie może również zabraknąć polskiego akcentu. Od kilku lat warszawski jarmark świąteczny zaliczany jest do europejskiej czołówki. Odwiedzający cenią go przede wszystkim za możliwość zakupu najpiękniejszych na świecie ręcznie robionych i dekorowanych bombek oraz spróbowania pysznego lokalnego i tradycyjnego jedzenia. W tym roku w Warszawie mamy aż trzy kiermasze: na Rynku Starego MiastaBarbakanie oraz przy Stadionie Narodowym.

6. Londyn, Wielka Brytania.

Londyn (fot. locappy.com)

Jeżeli jesteście fanami tradycji w nowoczesnym wydaniu, to powinniście odwiedzić Winter Wonderland w londyńskim Hyde Parku. Na wszystkich miłośników świątecznej atmosfery czeka tam największe w Wielkiej Brytanii lodowisko, 60-metrowe koło widokowe, lodowy bar a nawet cyrk. Znajdą się również tutaj tradycyjne stragany z wyjątkowymi pamiątkami, które ulokowane są wzdłuż Angels Christmas Market.

Zobaczcie także 5 sprawdzonych prezentów na święta dla każdego.

Byliście już w tym roku, na którymś z jarmarków świątecznych? Jaki jest Wasz ulubiony?

– Krzysiek

Udostępnij na:Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter


14 comments

Post a new comment