Poznajcie na nowo legendę – Natalia LL powraca

12/02/2015
galeria-arsenal.pl

galeria-arsenal.pl

Jest piękna, zdolna i urzekająca. Od lat prowokuje widzów na całym świecie. Możemy ją spotykać w Paryżu, Nowym Jorku, Londynie. Teraz jej prace wracają do Warszawy, by na nowo odkryć tajemniczą Natalię LL. 

Kim jest Natalia LL?

Tak naprawdę jest to Natalia Lach-Lachowicz, która została okrzyknięta za najwybitniejszą współczesną polską artystkę. Urodziła się 18 kwietnia 1937 roku w Żywcu. Studiowała w szkole plastycznej we Wrocławiu. Charakteryzuje się piękną urodą i wdziękiem. Kocha fotografie, malarstwo, rysunek, film eksperymentalny i sztukę – zwłaszcza performance, czyli wykonanie które podmiotem oraz przedmiotem jest wyłącznie ciało. Współzałożycielka wrocławskiej Galerii Permafo. Aktualnie pracuje jako wykładowca w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i inspiruje artystów na całym świecie.

Przełomowe lata 70-te

Zasłynęła w latach 70-tych za sprawą udziału w licznych projektach m.in. jedna z najbardziej znanych realizacji z 1972 roku Sztuka konsumpcyjna oraz kontynuowana w 1975 roku Sztuka postkonsumcyjna. Natalia LL w specjalnym filmie pokazuje piękne i młode modelki, które w zmysłowy sposób jedzą banany, lody i parówki. Wideo ma erotyczny charakter i jak sama autorka twierdzi, kobiety biorące udział w projekcie, są jej sobowtórami. Celem było obalenie sztuki konceptualnej, krytykując w niej brak cielesności. Mimo upływu 43 lat od premiery, obrazy nadal są aktualne, prowokujące i nowoczesne. Każde pokolenie zachwyca się tym niesamowitym projektem, który z marszu wpisał się w historię sztuki, przełamując tematy tabu związane z ciałem kobiet.

 

Legenda sztuki współczesnej na nowo

Aktualnie prace Natalii LL można zobaczyć w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Wystawa o nazwie Secretum et Tremor jest przebojem tego sezonu. Trwa od 23 stycznia do 19 kwietnia 2015 roku. Na tronie CSW czytamy, że wystawa: zderza wczesne prace artystki wypowiadającej się od końca lat 60. przede wszystkim w medium fotografii i filmu, śmiało eksplorującej wątki erotyczne czy kobiecej podmiotowości, z najnowszymi i mniej znanymi dziełami z lat 90. i 2000. Wszyscy chcą zobaczyć legendę sztuki, która jest znana na całym świecie. Jej prace docenili najważniejsi krytycy sztuki, dlatego projekty znajdziemy również w Nowym Jorku, Londynie i w samym sercu Paryża. Kilka z nich znajduje się także w stałej wystawie w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Zobaczcie prace ze Sztuki postkonsumcyjnej z 1975 roku. 


Natalia LL 1 Natalia LL 2 Natalia LL 3 Natalia LL 4 Natalia LL 5

Wszystkie zdjęcia pochodzą z oficjalnej strony artystki www.nataliall.com.

~Mateusz

Chcesz być z nami na bieżąco? Zajrzyj na naszego facebooka i instagram.

Udostępnij na:Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter


6 comments

  1. To sztuka stworzyć takie zdjecia które były nadal modne po tylu latach od ich stworzenia. Tyszka i inni mogą sie przy niej schować.

Post a new comment