Produkcja muzyki – polecany sprzęt

27/09/2017

Produkcja muzyki to bardzo ciężki i niestety drogi zawód. Chcąc tworzyć muzykę należy wyposażyć się w podstawowy sprzęt, który pozwoli na stworzenie własnego, unikalnego brzmienia. W dzisiejszym artykule podpowiemy jaki sprzęt wybrać do swojego domowego, jak i profesjonalnego studia.

Zdajemy sobie sprawę, że nie każdego stać na to, aby od razu kupić cały zestaw DJ’ski, dlatego opiszemy tylko podstawowy sprzęt, który konieczny jest do tworzenia muzyki. Niech to nie będzie żadnym ograniczeniem, ponieważ posiadając tylko początkowy zestaw można tworzyć niesamowite brzmienie.

Zadanie jest jeszcze bardziej skomplikowane dla osób początkujących, ponieważ na początku swojej kariery wszystko wydaje się być trudne. Oczywiście – produkcja muzyki nie jest czymś łatwym, ale pamiętajmy o tym, że wszystko jest trudne, jeżeli robimy coś pierwszy raz. Nie ma się czym zrażać, wystarczy usiąść, poczytać i się uczyć – efekty przyjdą z czasem. Gdy już wszystko stanie się bardziej intuicyjne to tworzenie muzyki stanie się tylko i wyłącznie przyjemnością.

Narzędzie podstawowe – komputer

Może być komputer stacjonarny lub laptop – to nie ma znaczenia. To będzie nasza stacja robocza, która będzie obsługiwała cały sprzęt i potrzebne oprogramowanie.

DAW – Digital Audio Workstation

DAW to inaczej muzyczna stacja robocza. To program służący do tworzenia muzyki, dający nieograniczone możliwości nagrywania, edycji i przetwarzania dźwięku. Najbardziej znanym programem DAW jest FL Studio.

Słuchawki

To podstawowy element zestawu do tworzenia muzyki. W końcu musimy mieć możliwość odsłuchu tego, co tworzymy. Przydadzą się tutaj słuchawki, które doskonale wyciszą otoczenie i pozwolą w 100% skupić się na dźwięku, który stworzyliśmy. Najczęściej polecanymi słuchawkami studyjnymi są AKG K240 MK2.

Sampler

Sampler to urządzenie, które pozwala na niesamowitą edycję ścieżek audio. Dzięki temu urządzeniu mamy możliwość tworzenia własnych sampli oraz ich profesjonalnej edycji. Istnieją różne typy sampli, np. instrumentowe, które pozwalają na stworzenie rytmu/muzyki przy użyciu wirtualnych instrumentów – perkusji, klawiszy, itd. Znanym i polecanym samplerem jest AKAI MPC LIVE. Posiada on 7 calowy, dotykowy wyświetlacz i nie wymaga on podłączenia do komputera, dzięki czemu możemy tworzyć muzykę w dosłownie każdym miejscu, gdzie jest prąd.

Monitory studyjne

Prócz słuchawek do odsłuchu przydadzą się również monitory studyjne (specjalne kolumny głośnikowe). Są one tak skonstruowane, żeby w jak najdokładniejszy sposób reprodukowały dźwięk. Oznacza to, że dźwięk, który usłyszymy z monitorów jest jak w najmniejszym stopniu zniekształcany. Ten sprzęt przeznaczony jest do profesjonalnego użytku. Najczęściej wykorzystywane są w studiach nagraniowych, telewizyjnych oraz radiowych. Osobom początkującym zdecydowanie wystarczają dobre słuchawki studyjne.

Podsumowanie

Osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tworzeniem muzyki z pewnością wystarczy komputer, DAW oraz słuchawki. Dla profesjonalistów polecamy zakup dobrego sprzętu, który pozwoli na nieograniczone możliwości edycji audio.

Udostępnij na:Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter


1 comment

Post a new comment