Recenzja filmu Gayby Baby (WFF 2015)

02/11/2015
Gayby Baby, 2015 (mat. prasowe)
7

Gayby Baby to film dokumentalny w reżyserii Mayi Newell. Opowiada historię czwórki dzieciaków, które wychowywane są przez rodziców tej samej płci. 

Australijska dokumentalistka i producentka ukończyła Szkołę Filmową w Sydney. Jej film krótkometrażowy „Two” był pokazywany na wielu międzynarodowych festiwalach, a ona sama otrzymała nagrodę Best New Documentary Talent of Australia na festiwalu filmowym w Adelajdzie. Gayby Baby jest jej debiutem pełnometrażowym.

Reżyserka dokumentu sama wychowywała się w takiej rodzinie, dzięki czemu mamy okazję przyjrzeć się temu problemowi z zupełnie innej perspektywy. Film utrzymany w humorystycznej konwencji próbuje odpowiedzieć na pytanie czy dzieci, dorastające w takim domu, różnią się czymkolwiek od swoich rówieśników.

Zobacz teraz: Recenzja filmu Demon Marcina Wrony (WFF 2015)

Tym sposobem poznajemy sympatycznego Gusa – fanatyka zapasów, który siłę swoich mięśni, wbrew zadowoleniu mam, testuje najczęściej na młodszej siostrze. Towarzyszymy również w przygotowaniach do egzaminów do szkoły muzycznej Ebony, która marzy w przyszłości o karierze piosenkarki. Niezwykle ciekawa jest historia Grahama, który został adoptowany przez dwóch ojców. Wcześniej wychowywał się w patologicznej rodzinie, przez co mimo 11 lat nie potrafi czytać i pisać. Ostatnim bohaterem dokumentu jest Matt, który wraz ze swoimi matkami został zaproszony na obiad do premier Australii.

Produkcja, choć przepełniona humorem, nie pomija także trudów dorastania w takiej rodzinie. Niezwykle zaskakujący jest punkt widzenia na całą sytuację samych bohaterów. Niektóre wnioski i obserwacje są naprawdę błyskotliwe i dają wiele do myślenia dorosłym.

31 Warsaw Film Festival 2015

– Krzysiek

Udostępnij na:Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Nasza ocena

Mateusz
6
Krzysiek
8

6 comments

  1. No trzeba przyznać, ze wydaje sie ciekawy ten dokument :) warto sie chyba wybrać do kin studyjnych :-)

Post a new comment