Recenzja filmu: Rock the Casbah (WFF2013)

16/10/2013
6.5

Krew, niebezpieczeństwo i rutyna – tymi słowami można opisać prawdziwe życie żołnierzy biorących udział w misjach wojskowych. Rock the Casbah to historia, którą na szczęście mamy za sobą, ale warto sobie ją przypomnieć i na nowo poznać.

Na początku zaznaczę, że Rock the Casbah jest izraelską produkcją. W kinie dość rzadko możemy zobaczyć obrazy pochodząc z tamtego rejonu, opowiadające o wojnie, zamieszkach i konfliktach. Tym zajmują się zazwyczaj amerykańskie produkcje, które wydają miliony dolarów na filmy o takiej tematyce. Za reżyserię Rock the Casbah odpowiada Yariv Horowitz, artysta urodzony w Izraelu, który swoją popularność zawdzięcza dzięki serialom telewizyjnym.

Jak będzie wyglądać wojna w XXI wieku?

Jest rok 1989, młodzi żołnierze z Izraela porzucają swoje rodziny, miłości i wypełniając swój obowiązek wojskowy, trafiają do Strefy Gazy, chcąc poprawić bezpieczeństwo mieszkańców na ulicy. Codzienna rutyna, strach i niebezpieczeństwo – z tym mają styczność żołnierze. Jednego dnia jeden z nich zostaje zabity. Sprawcy zrzucają na niego pralkę z dachu. Dowódca daje rozkaz znalezienia winnych i w ten sposób młodzi mężczyźni trafiają na dach budynku z którego została zrzucona pralka i zaczynają walkę.

Zobacz film W ukryciu z Warsaw Film Festival 2013

Yariv Horowitz mówi, że „Pomysł na film pojawił mi się, kiedy służyłem w wojsku jako operator i spotykałem wielu chłopaków podobnych do mnie. 18-latków, którzy właśnie skończyli szkołę średnią i nagle zostali wrzuceni w zupełnie inną rzeczywistość. Dziś jako reżyser chcę ją pokazać.” Wydaje mi się, że świetnie pokazał jak wygląda naprawdę życie bazy wojskowej. W mediach zazwyczaj słyszymy informacje jedynie o zabitych żołnierzach lub terrorystach atakujących w centrum miast. Film pokazuje, że to nie karabin maszynowy może zabić człowieka, tylko zwykła cegła lub kamień. Wojsko właśnie tymi rzeczami jest atakowane przez mieszkańców danego miasta, którzy w zasłoniętych chustami twarzach walczą z patrolem. Jeśli chcecie zobaczyć jak się różni przekaz telewizyjny od prawdziwego życia w bazie wojskowej, to koniecznie musicie zobaczyć Rock the Casbah.

Udostępnij na:Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Nasza ocena

Mateusz
6,5
Krzysiek
7

4 comments

Post a new comment