Recenzja filmu Szare Miasto (WFF2013)

20/10/2013
7.5

Mijamy je na co dzień, dzięki nim często się uśmiechamy, przystajemy i przez chwilę zastanawiamy co one oznaczają. Dodatkowo nazywane są sztuką. O czym mowa? Graffiti. W Polsce już nie tak popularne jak 10 lat temu, lecz w Brazylii nadal masowo uprawiane. Dlaczego?

Graffiti, czyli obrazy i rysunki umieszczane w przestrzeni publicznej (często nielegalnie). Trudno ich nie zauważyć, „zdobią” co drugi blok, garaże czy też mosty. Utożsamiane z wandalizmem, dla jedynych zakała, dla drugich sztuka. To w Brazylii, a dokładniej w największym mieście tego kraju, czyli w Sao Paulo narodziło się graffiti. To tam powstawały pierwsze rysunki, a także tagi, czyli podpisy autorów lub napisy przekazujące jakiś pogląd. Jednymi z najbardziej popularnych gwiazd uprawiających graffiti, to bracia OsGemeos, którzy posiadają niezliczoną ilość prac na swoim koncie, oraz mają naśladowców na całym świecie. To o nich jest historia dokumentu Szare Miasto (Grey City), który miałem okazję zobaczyć podczas pokazu na Warsaw Film Festival.

Banksy, kim Ty do cholery jesteś? – kliknij i zobacz

Reżyserami  są Marcelo Mesquita i Guilherme Valiengi, którzy miesiące spędzili na ulicach Sao Paulo, żeby uchwycić jak najlepsze momenty tworzenia graffiti, oraz pokazania ile za tym stoi ludzi. Jeśli chcecie obalić mit dotyczący graffiti jako wandalizmu, to koniecznie zobaczcie ten film. Poprzez obraz namalowany na ścianie, przekazują swoje emocje i to nie jest napis, który dość często widzimy w Polsce, czyli „H.W.D.P” ( oczywiście z błędem :-)) bądź „J***ć pały”. To co tworzą to wielkie, kolorowe rysunki przedstawiające jakąś historię. Mają za zadanie polepszyć wygląd całego miasta, a nie szpecić. Najczęściej rysują na obskurnych budynkach, często bez zgody właścicieli, Ci jednak widząc końcowy efekt dziękują za wykonaną pracę i życzą dalszych sukcesów.

Dla Was graffiti jest sztuką czy wandalizmem? Częściej widzicie na murach ciekawe obrazy, czy jednak przekleństwa?

Udostępnij na:Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Nasza ocena

Mateusz
7
Krzysiek
8

4 comments

  1. Super film. Szkoda ze w Polsce streetart jest uważany za wandalizm a nie piękna sztukę współczesna!

Post a new comment