Psycholog – kiedy warto skorzystać z pomocy?

Jak odróżnić zwykłe obniżenie nastroju od depresji?

Bardzo często – zwłaszcza w okresie jesienno- zimowym uskarżamy się na przygnębienie, chandrę, apatię oraz ogólne obniżenie nastroju. Jeżeli taki stan się pojawi zarówno u nas, jak i kogoś bliskiego – nie należy od razu się martwić, jednak w sytuacji tej powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Zwykle stan przejściowej chandry dopada nas w okresach tak zwanego przesilenia, bądź też jest skutkiem natłoku obowiązków oraz braku wystarczającej ilości promieni słonecznych oraz związanym z tym niedoborem witaminy D w naszym organizmie.

Jeżeli jednak stan ten utrzymuje się u nas, lub u  kogoś z naszego najbliższego otoczenia powyżej dwóch tygodni, oraz dochodzą do niego także inne niepokojące objawy to powinniśmy traktować to jako sygnał alarmowy oraz powód, aby porozmawiać z psychologiem.

Objawy depresji

Poniżej przedstawiono główne objawy depresji, które powinny stać się podstawą do skorzystania z pomocy psychologa:

  • ogólne przygnębienie oraz osłabienie organizmu i apatia
  • unikanie kontaktów międzyludzkich oraz  wycofywanie się z życia społecznego
  • brak apetytu lub też nadmierny apetyt
  • problemy z zasypianiem oraz zaburzenia rytmu snu
  • brak chęci do życia
  • spadek wydajności oraz efektywności w miejscu pracy
  • myślenie o przyszłości ze smutkiem oraz pesymizmem – widzenie jej wyłącznie w ,, czarnych barwach”
  • problemy z koncentracją uwagi oraz skupieniem i zebraniem myśli
  • bardzo niska samoocena przejawiająca się często obwinianiem się za różne sytuacje z przeszłości – mające czasem niewiele wspólnego z teraźniejszością
  • w skrajnych przypadkach autoagresja, która przejawia się w myślach lub próbach samobójczych

Często borykamy się z co najmniej jednym, a nawet kilkoma występującymi jednocześnie symptomami mogącymi wskazywać na depresję. Jeżeli wciąż nie wiemy kiedy udać się do psychologa to wyżej wymieniona lista lista objawów może nam to zdecydowanie ułatwić.

Porady psychologiczne są dostępne w wielu przychodniach oraz ośrodkach zdrowia całkowicie bezpłatnie w ramach usług świadczonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Często jednak czas oczekiwania w kolejce jest bardzo długi – dlatego jeżeli czujemy się bardzo źle powinniśmy szukać także innych możliwości uzyskania wsparcia – na przykład w ramach prywatnej usługi.

Depresja jest poważną oraz podstępną chorobą, która objawia się zwykle obniżonym nastrojem oraz zaburzeniem emocjonalnym o nasilonych objawach.

Symptomów oraz wszelkich sygnałów wskazujących na pojawienie się depresji zarówno u siebie jak i osób z najbliższego otoczenia nie należy nigdy lekceważyć, bowiem bagatelizowane oraz ignorowane mogą stale się nasilać i narastać w czego konsekwencji może dojść do poważnych zmian w psychice chorego oraz zaburzeń, a nawet poważniejszych chorób – w tym także schizofrenii.

Jak leczyć depresję?

Z depresją możemy sobie radzić na kilka możliwych sposobów. Najpopularniejszym i najczęściej stosowanym przez lekarzy psychiatrów jest terapia farmakologiczna polegająca na podawaniu choremu środków psychotropowych, których zadaniem jest zmiana postrzegania otoczenia z uwzględnieniem samych siebie przez osoby chore oraz znaczna poprawa nastroju.

Warto jednak taką kurację wspomóc regularną psychoterapia, która może przebiegać zarówno indywidualnie jak i grupowo. Podczas psychoterapii grupowej możemy znaleźć osoby z podobnym problemami o podłoży psychologicznym, dzięki czemu o wiele łatwiej będzie nam się otworzyć oraz rozmawiać o swoim problemie. W tego typu grupie możemy także liczyć na duże dawki wsparcia i zrozumienia.

Bywają także sytuacje kiedy sama terapia oraz pomoc psychologa pozwala odnieść dobre rezultaty – a stosowanie leków nie jest konieczne.